O podkarpaciu

Logowanie

Nie masz jeszcze konta?

Wydarzenia


Luty 2019
Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728

Najnowsze

Nowe firmy

Reklama

Ankieta

Jak oceniasz serwis www.podkarpacie.info?

Regionalne Ćwiczenie Obronne w Bieszczadach (ZDJĘCIA)

  »  Aktualności /  Regionalne Ćwiczenie Obronne w Bieszczadach (ZDJĘCIA)

Galeria zdjęć Niedziela, 12 Czerwca 2016

Regionalne Ćwiczenie Obronne w Bieszczadach (ZDJĘCIA)

W Ośrodku Szkolenia Górskiego w Trzciańcu i na zaporze wodnej w Solinie przeprowadzono epizody praktyczne Regionalnego Ćwiczenia Obronnego. Wzięli w nich udział podhalańczycy, służby mundurowe Podkarpacia oraz organizacja proobronna „Strzelec”.

Ćwiczenia odbyły się przy obecności sekretarza stanu, zastępcy szefa Kancelarii Rady Ministrów Pawła Szrota, władz wojewódzkich i samorządowych Podkarpacia, przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej – kierownictwa ćwiczenia oraz służb mundurowych, a także władz Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

 Celem ćwiczenia było sprawdzenie zdolności reagowania wydzielonych struktur podsystemu niemilitarnego systemu obronnego państwa na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa narodowego oraz pokazanie zasadności utworzenia jednostek Obrony Terytorialnej. W sytuacje, jak i założenia ćwiczenia wprowadził wszystkich płk dr Sławomir Olearczyk- Szef Sztabu Kierownictwa RĆO.

W pierwszej części ćwiczenia, jaka odbyła się w Trzciańcu, udział wzięli żołnierze 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich, funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz „Strzelcy”. Scenariusz zakładał, że grupa terrorystów przejęła jeden z magazynów Straży Granicznej. Natychmiast uruchomiono procedury i w rejon zdarzenia przybyli żołnierze wraz z formacjami Obrony Terytorialnej – „Strzelcami” z jednostek z regionu.

Wezwano terrorystów do dobrowolnego opuszczenia budynków i zademonstrowano obecność sił. Czynności te, jednak nie przyniosły efektów i w konsekwencji przystąpiono do szturmowania zajętych obiektów. W wyniku przeprowadzonej akcji aresztowano, bądź unieszkodliwiono napastników. Drugi epizod odbył się na ważnym obiekcie strategicznym w województwie podkarpackim, jakim jest zapora wodna w Solinie. Oprócz służb zaangażowanych już w pierwsza część ćwiczenia w Trzciańcu, w Solinie dołączyły do działań WOPR, GOPR oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Sytuacja zakładała, że ochrona wcześniej została wzmocniona z uwagi na informacje o zagrożeniu ze strony różnych uzbrojonych grup. Tym razem terroryści między innymi próbowali uszkodzić zaporę za pomocą materiałów wybuchowych oraz otworzyć śluzy i dokonać znacznego upustu wody. Wszyscy zostali zatrzymani. W czasie akcji zostali ranni, których ewakuował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. kpt. Konrad Radzik

Autor:   .

7

Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2006 © Podkarpacie.info